KÖPEK EĞİTİM ve PSİKOLOJİ MERKEZİ

                                           Suit Odalı Pet Otel

                                                Dog Training & Psychology Center  0533 4401210

Üyelik Girişi
KEDİLERDE DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

KEDİ DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

 

Genelde kediler başkalarından diğer pet hayvanlarından korktukları için kendi bölgelerini korumak amacıyla temas irritasyonu olduğu için yada oyun sırasında aşırı uyarıldığı için ısırır yada tırmalar,agresyon gösterirler ,sinsi sinsi sürünüp hamle yapıp saldırırlar.

Bazende kedilerde amaçsız tekrarlayan davranışlar vardır.Stereotip (stereo=klişe) davranışlar olarak da adlandırılırlar.Obsesif davranış ; bilinçsizce yapılan,inatçı,yineleyici bir dürtüsel davranıştır;yada saplantıdır takıntıdır.Kompülsiyon ise obsesyona yada saplantı davranışa yanıt olarak bir eylemi yapmaktır.Anksiyete ise kompulsif eylemin gerçekleştirilememe durumudur.

Obsesif-kompülsif davranışlar; temizleme ve yalanmada abartı ,pika denilen gıda niteliği olmayan nesneleri yeme,histeri nöbetleri şeklinde manik koşuşturmalar,sürekli sızlanma-ağlama seyirtme hareket ve tikler şeklinde kendini gösterir.

Bunların nedeni tam olarak bilinmese de stres önemli bir rol oynar.Bu stereotipik davranışlar genetik de olabilir.Örneğin doğu orijinli siyam ve burma kedilerinde stres durumlarında yün emme görülür.Bazılarına göre yüne kokusunu veren lanolin, annesinin memesinin ucunu hatırlatır.

Rutinin dışında gelişen her durum kedide endişe ve korkuya neden olur.Çünkü kediler alışkanlıklarıyla yaşarlar,değişiklikten hoşlanmazlar.Ev değişikliği ,eve yeni bir bireyin katılması,eve yeni bir hayvan almak , hatta eve yeni bir eşya gelmesi bile kediyi alarma geçirir.Eğer kedi sürekli endişede ise tuvalet kabı dışında her yere çiş kaka yapar.Aşırı temizlenir yalanır,agresif olur.

Davranış bozukluklarından hayvanın doğal davranışlarını ayırmak gerekir.Örneğin mobilya tırmalamak , idrar püskürtmek , evdeki saksı çiçeklerini kemirmek gibi istenmeyen davranışları aslında hayvanın normal ihtiyaçlarını giderme dürtüsüdür.Tırnak bakımı yapıp,tırnağın ölü katmanlarını temizleyip,egzersiz yapmak için mobilyaları tırmalayabilir.Bölge işaretlemek için idrar püskürtür. Midesindeki tüy yumaklarından kurtulmak için çiçekleri kemirir.Bunlar hayvanın doğal davranışlarıdır.Bunlardan men etmek yerine çözümler bulunmalıdır.Tırmalama sütunu,kısırlaştırmak,maydanoz,çim vs. yetiştirmek gibi.

Davranış problemleri obsesif- kompülsif davranışlar,anksiyete, stereotip davranışlar ve agresyonu kapsar.Davranış problemleri deyince ,her yere çiş kaka yapmak, aşırı temizlenmek,pika,sürekli ağlamak,saldırmak  anlaşılmalıdır. Kumun kirli olması,tuvalet kabının kirli olması, tuvalet kabının güvenli yerde olmaması,kumun deodorantlı olması ya da eve yabancı birilerinin gelmesi tuvalet giderilmesinde sapmalara neden olur.Hepsinin temelinde stres vardır.Agresyon, bölge korumak ya da temas irritasyonundan doğabilir.

 Stereotipik davranışlar ya da obsesif-kompülsif davranışlar dediğimiz bu takıntılar için insanlarda kullanılan psikoaktif ilaçlar kullanılabilir. Ancak insanlarda olduğu gibi kedilerde de etkisi kediden kediye farklı olur.Ancak bulantı, kusma gibi paradoksal(çelişkili) etkileri de olabilir.

Davranış bozukluklarının ilaçlı tedavilerinde farklı farmakolojik etkili ilaçlardan faydalanılabilir.

  
62004 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret1303434
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURUMLAR

1-KÖPEK EĞİTİM DERNEĞİ

 

2-Macaristan Ulusal İş ve Spor Köpeği DerneğiOrszagasMunkakutya

Sport Egyesület

3-Romanya Köpek Eğitim Klübü (Clubul de Dresaj CaninRomania)

4-Veteriner Hekimler Derneği

5-Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası

6-Veteriner Homoöpati Derneği

7-Küçük Hayvan Veteriner Hekimler Derneği

8-Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama Bilim Derneği

9-International Associotion for Veterinary Homeopathy

10-Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği

11-Veteriner Dermatoloji Derneği

1
2-Kedi Hekimliği Derneği